O pilates

Metoda PILATES

Je cvičení, které vyvinul Joseph Hubertus Pilates před více než 100 lety. Inspiroval se ve starých kulturách. Cílem je propojení a vědomá souhra těla a mysli. Původně toto cvičení J.H.Pilates nazval kontrologie ( zaměřeno především na precizních a kontrolovaných pohybech – kontrola nad svým tělem ).
Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svalstvo svaly jako základ správného držení těla.

Účelem je posílení centra – jádra těla tzv.  „Gürtel“, nebo „Power house“. Celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii.
Metoda Pilates nepoužívá nespočetná opakování až do únavy svalů, naopak vytváří podpůrný systém pomocí pozvolného vypracování jednotlivých svalových skupin s cílem dosažení harmonického celku.
Pohybové sekvence jsou v každém programu promyšleně vypracovány tak, aby odbouraly špatné návyky a nenásilnou formou posílily celé tělo a jeho držení.

Co je pilatesova metoda?

Metoda Pilates je cvičení, kde tělo a duše jsou jeden celek. Vytvořil je Joseph H. Pilates (1880 – 1967) a zajímavé určitě je, že bylo velmi populární u tanečníků již od čtyřicátých let. Nyní se okruh „uživatelů“ rozšířil nejen o zpěváky, fyzioterapeuty a rehabilitační pracovníky, ale v poslední době se díky propagaci rozšířila i v oblasti fitness po celém světě. Je vhodná pro každý věk dětmi počínaje. Je to metoda tvarování těla na základě spolupráce těla a mysli.

Tento program je složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávanných na podložce nebo jiném aparátu. Ačkoli Metoda Pilates byla rozvinuta především pro tanečníky a atlety před více než 100 lety, stala se nejpopulárnější cvičební metodou 90. let. Je směsí východní a západní filozofie duševního a fyzického předurčení. Metoda je zaměřena k zvýšení ohebnosti, k řízení tělesného uvědomění, správnému dýchání, redukci stresů, zvýšení spánkové činnosti. Výsledkem je silné ohebné tělo, s prodlouženými svaly a harmonická osobnost.

Metoda Pilates věří, že díky zpevnění jádra- centra těla, bude celé tělo vyvážené a formované. Všechny Pilates pohyby vycházejí z břišních svalů a svalů spodních zad. Jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň danou svalovou oblast protáhly. Přestože se jedná o low-impact ( méně náročné) cvičení, jde o cvičení velmi intenzivní. Cvičí se ve stoje se speciálním ručníkem ( licence Rona Fletchera ), na zemi na podložce nebo s pomocí zvláštních konstrukcí, které vypadají jako kombinace žebříků a hrazdy s pojízdnými deskami na nich. Pilates je ideální pro všechny, staré či mladé, pro lidi v kondici i bez, stejně tak pro ty s chronickými bolestmi, po úrazu nebo s astma.

Cvičit by se mělo optimálně 2x – 3x týdně. Literatura říká, že při tomto cvičení se budete cítit rozdílně po 10 cvičení, po 20 cvičení si  všimnete změn a po 30-ti týdnech si všimnou změny i jiní.

Mnohé lékařské prohlídky ve světě doporučují metodu Pilates jako pokračovaní rehabilitace pacientů.

Základním prvkem této metody je uvědomění si činnosti všech svalů při jakékoliv činnosti. Neznamená to jen zvládnout hodinu cvičení, míru obtížnosti jednotlivých cviků, ale koncentraci těla a duše při každé činnosti. Metoda Pilates Vás nemůže opustit opuštěním cvičící místnosti. Musíte si být stále vědomi co a jak děláte. Kvalita cvičení je vždy důležitější než její kvantita.

Mnoho lidí dýchá špatně. Když J. Pilates žádal cvičící osoby, aby dýchali hluboko, měl na mysli hrudní dýchání…

Tento program pohybové převýchovy je navržen tak, aby byl do aktivní činnosti zapojen každý sval soustředěným způsobem za pomoci dechové kontroly. Dobrá dýchací technika a tělesná a duševní angažovanost zanechají klienta s pocitem harmonie, zdaru a relaxace. Každé cvičení je navrhnuto individuálně, aby mohla být klientům věnována individuální péče podle jejich zvláštních potřeb. Při tomto cvičení Vás odborně usměrní lektorka s licencí na  metodu Pilates.

Touto technikou můžete obnovit Vaši vitalitu a povzbudíte svoji mysl.

Kdo byl Joseph Hubertus Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele. Navrhl cvičební vybavení a serii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Po válce trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban (taneční choreograf a pohybový analytik, Mary Wigmann něm. tanečnice a choreografka).

Tento specializovaný cvičební aparát si pak vzal do New Yorku kde si ho patentoval a v roce 1926 tam otevřel svoje první Pilates studio. Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchaní, ohebnosti, vycentrovanosti.

Joseph H. Pilates měl rád život. Sám říkal: “Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími. Od té doby co cvičím jsem nebyl nemocný, nebral jsem nikdy ani aspirin. Jím to co mám rád (např. steak). Kdyby lidi viděli jak žiju – občas i  kouřím (doutníky), piju víno a miluji – nevěřili by tomu. Láska! Bez té jste mrtví!”

Vedle základní metodiky, která obsahuje 34 základních cviků na podložce vymyslel s pomocí své manželky Clary na 500 modifikací. Proto se setkáváme s různými variantami cviků.

Dnes se v USA dělí pilates na :

 • East Coast Pilates = New York, Romana Kryzanowska (učí ortodoxně klasickou sestavu cviků)
 • West Coast Pilates = Californie, Ron Fletcher (přidává  např. cvičení s ručníky tzv. „Ron Fletcher towelwork“). Vymyslel tuto pomůcku v r. 1972 při otevření studia v Beverly Hills pro Nancy Regan, Ms. Bloomingdale ( zn. obchodních domů v USA). Dále Ron trénoval např. Cher, Barbaru Streisand, Toni Curtise, Racquel Welch a Stevena Spielberga.

Do r. 2000 bylo v USA zaregistrováno 11 ochranných známek na vše týkající se Pilates. Instruktoři s licencí procházejí náročnými zkouškami a dodnes se vede jejich přesný seznam.

Od r. 2001 se tato striktnost uvolnila, má to své výhody i nevýhody.

Výhody: Kurzy jsou přístupnější a rozšířenější.
Nevýhody: Pod označením Pilates se učí i něco úplně jiného.

Zájemci o tuto techniku musejí být obezřetnější.

Cílem je zvládnout MAT work – práci na podložce, která je plně postačující. Přístroje jsou integrální část systému přinášející další zkušenosti. Důležité je, abyste se svěřili do péče správnému učiteli.

Jsou instruktoři školení za víkend vedle těch co mají zvládnutou kompletní metodiku systému obnášející přes 600 hodin, rozčleněných do min. 2-3 let systematické práce.

Při výběru lektora dbejte na profesionální přístup a vzdělání lektora. klidně si vyzkoušejte několik lektorů a sami uvidíte, který Vám bude nejvíce vyhovovat.

J. H. Pilates vychoval sedm následovníků:

Lolita San Miguel, Kathy Grant, Bob Seed, Eve Gentry, Ron Fletcher, Carola Trier,Romana Kryzanowska.

Renata Sagongui má učitelka, pod jejímž vedením jsem si udělala certifikát se učila od Lolity San Miguel a Rona Fletchera ( cvičení se speciálními ručníky).

Já jsem začala cvičit pilates v roce 2009  pod vedením Lenky Šimarové, též absolventky certifikátu u Renaty Sabongui) a zjistila jsem, že velice prospívá mému tělu. Až v roce 2012 jsem se odhodlala ke zkouškám, které jsem úspěšně zvládla 🙂

Odkaz na seznam instruktorů Renaty Sabongui najdete zde.

Proč zrovna cvičit Pilates?

Tato metoda cvičení je oblíbená proto, že je nesmírně účinná. Během několika týdnů budete mít lepší držení těla, silnější svaly, plošší břicho a ohebnější klouby.

Pilates je určen pro všechny věkové kategorie, ženy, muže i děti, pro sportovce, i pro ty, kteří nikdy žádné sportovní aktivity neprovozovali.
Hluboké dýchání, dodává při cvičení energii zvýšeným přívodem kyslíku do svalů. Navíc svaly zapojujeme přesně a účinně, zároveň je posilujeme a protahujeme, takže se ve svalech po cvičení nevytváří kyselina mléčná.
U většiny sportů ( např.golf, tenis, cyklistika, lyžování atd. ) používáme a více zatěžujeme jen některé svalové skupiny. Dochází pak k svalovým nerovnostem, k zhoršení výkonnosti, nemluvě o následných zdravotních problémech či možných úrazech.
Cvičením posilujeme hluboké, stabilizační svaly trupu, které podpírají naší páteř. Představte si páteř jako strom a střed těla jako jeho kořeny. Čím budou kořeny hlubší, tím bude strom rovnější a silnější.
Protože při cvičení svaly nejen posilujeme, ale i protahujeme, tak nenabývají na objemu, svalová vlákna se naopak protahují. Spousta cviků je právě zaměřena na střed těla.

Co můžeme cvičením získat:

 • pevné a štíhlé tělo
 • zvýšení výkonnosti při jiných sportovních aktivitách
 • správné držení těla
 • lepší uvědomění si vlastního těla
 • méně svalových křečí
 • půvabné pohyby
 • více vyrovnanosti
 • odstraňuje bolesti a napětí ve svalech
 • prevence proti osteoporóze

Informace pro všechny skupiny:

Na hodinách cvičíme se speciálním ručníkem ( licence Rona Fletchera ), a to převážně ve stoje ( jsou to cviky na prsní a zádové svaly ), a pak samozřejmě klasické cviky na podložce ( karimatku si vezměte s sebou). Ručník na cvičení si můžete u mne zapůjčit nebo v případě zájmu i zakoupit. Pilates cvičíme naboso nebo v ponožkách. Na cvičení Pilates si oblečte pohodlný sportovní oděv.

Nejdůležitější je chuť pro sebe něco udělat a začít cvičit!